TDF2020: #17 V kráľovskej etape získal Roglič vzácne sekundy na Pogačara

Kráľovská etapa na Tour de France finišovala na kopci Col de la Loze, ktorý mal na týchto pretekoch premiéru. Svojimi parametrami bol strašiakom nielen svojou dĺžkou, ktorá presahovala 23 kilometrov, ale aj strmými a nepravidelnými 4 kilometrami v závere. Na štarte sa dnes neobjavil Egan Bernal. Hlavný dôvod prečo nenastúpil na štart bol, že nedisponoval dostatočnou kondíciou na dokončenie pretekov a obhájenie prvenstva z minulého ročníka. Vo včerajšej etape nestihol časový limit Jerome Cousin. Nepokračoval ani Stefan Küng (FDJ), ktorý sa odišiel pripravovať na časovku na svetový šampionát. 

Začiatok etapy sa vyvíjal už štandardne. Do úniku sa v dnešnej etape snažilo dostať veľmi veľa pretekárov, medzi ktorými nechýbal ani Peter Sagan, Sam Bennett či Matteo Trentin. Každý z nich si túžil vybudovať náskok pred rýchlostnou prémiou, no náskok na pelotón bol chabý. Tesne pred prémiou si však na nehodnotenom kopci dokázal vybudovať 30 sekundový náskok Richard Carapaz (Ineos), Dan Martin (Israel Start-Up), Gorka Izagirre (Astana), Julian Alaphilippe (Deceuninck - Quick-Step), Lennard Kämna (Bora-hansgrohe). Plný počet bodov získal bez boja Alaphilippe. Vzadu si Sagan zašprintoval a získal 7 bodov. Pred ním došiel iba Morkov a Sam Bennett si po tejto prémii zvýšil náskok pred Saganom na 47 bodov

Po prémii sa na čele pelotónu usadil ako obyčajne celok Jumbo-Visma, ktorý doprial úniku náskok vyše 6 minút. Za týmto celkom však striehol tím UAE Emirates spolu s Tadejom Pogačarom, ktorý musel byť zatiaľ spokojný s vývojom etapy, keďže za priaznivých okolností mohol bojovať na vrchole cieľového kopca aj o dôležité sekundy.

Nájazd na prvý hodnotený kopec Col de la Madeleine, kontroloval celok Bahrain-McLaren. Snaha tohto tímu bola tak silná, že náskok vedúcej skupiny klesol zo 6 minút na 80 sekúnd. Pravidelné tempo ktoré malo zničiť veľa súperov, malo na svedomí už len 30 ľudí v balíku. Z úniku si po body prišiel Carapaz. Z hlavného poľa si prišliapol na vrchol kopca Tadej Pogačar a bodovým ziskom sa dokázal dostať na prvé miesto v boji o bodkovaný dres

Pred nájazdom do druhého a posledného kopca dňa mal únik náskok 2:30min, čo bolo vzhľadom na dĺžku a náročnosť stúpania málo. Tím Jumbo-Visma mal so sebou celú vrchársku armádu, ktorá zatiaľ nemusela pracovať. Všetku robotu zatiaľ robili pretekári z tímu Bahrain-McLaren, ktorí sa postarali o rýchle zlikvidovanie úniku už v prvej časti stúpania. Postupom času zo skupiny odpadávali jazdci, ktorí mali pomôcť lídrom pretekov. Roglič pri sebe mal iba 2 tímových kolegov, Pogačar ani jedného. Na úplnom čele sa objavil Carapaz, ktorý si vybudoval 20 sekundový náskok, držal ho statočne skoro až do cieľa, no neúspešne. Roglič sa dnes cítil tak dobre, že vyslal bojovať o etapový triumf svojho kolegu Kussa, za ktorým vyrazil iba López. Potom však prišiel zvrat, a to v momente kedy vyštartoval Roglič a z háku trhal Pogačara. V závere sa medzi nimi vytvorila malá medzierka ktorá mala dôležitý význam. Miguel López vyhral etapu pred Primožom Rogličom. Ako tretí finišoval Tadej Pogačar so stratou pätnásť sekúnd na Rogliča.

Vyjadrenie víťaza etapy: "Som veľmi šťastný a plný emócii, lebo sme tvrdo pracovali, aby sme sa dostali na túto úroveň. Boli sme sebavedomí, lebo sme vedeli, že tento terén mi bude vyhovovať. Nadmorská výška mi zahrala do kariet. Cítil som sa, akoby som bol doma, a využil som túto príležitosť."