TDF2020: Zhrnutie 19. a 20. etapy

19. etapa: Bennett si postrážil Sagana a udržal vedenie 

Posledná šprintérska etapa, kde sa dalo bojovať o zelené body je za nami. V tejto etape bolo zvykom odpúšťať únik, preto mala veľkú šancu Bora-Hansgrohe na čele s Petrom Saganom, ktorý mal stále šancu získať zelený dres. Taktika tohto tímu bola jasná, a to pozbierať body z úniku a v závere striasť Bennetta. Na podujatí sme už nevideli Andrého Greipela, ktorý skončil kvôli chorobe.

Štart etapy bol divoký, keďže sa vpredu vytvoril únik v zložení Max Walscheid (NTT), Dylan van Baarle (Ineos), Guillaume Martin (Cofidis), Cyril Barthe (B&B), Geoffrey Soupe (Direct Energie) a Rémi Cavagna (Deceuninck - Quick-Step). V druhej skupine nasadila tvrdé tempo Bora, ktorá potrebovala tvrdú cyklistiku na zlikvidovanie piatich jazdcov vpredu. Sagan mal však smolu, v podobe straty jedného z tímových jazdcov (Lukasa Pöstlbergera), ktorého poštípala osa a na pretekoch skončil. 

Po nejakom čase ostal vpredu iba Rémi Cavagna, ktorý bol známy hlavne z Vuelty ako výborný tempár. Bora a Sunweb vedeli s kým majú tú česť, preto mu nechávali náskok na hranici 3 minút. Bora sa dostala do výbornej pozície, keďže vpredu ostal iba jeden jazdec a pomoc pre Sagana mohla šetriť sily do zvlneného záveru, kde sa mohlo konečne rozhodnúť.

Na vrchole stúpania Côte de Château-Chalon sa nachádzala rýchlostná prémia ktorá mohla vyhovovať práve Saganovi. V šprinte do 5% stúpania sa ukázal silnejší Bennett a udržal si náskok na Peťa. Po tejto prémii sa etapa menila na zvlnenú, to znamenalo, že P.Sagan mal byť vo svojej koži. Doteraz sa šlo v etape veľmi rýchlo čo pre zaujímavosť dosahovala aj priemerná rýchlosť 47km/h.

Po niekoľkých typických útokoch ako na jarných klasikách sa dopredu dostala početnejšia skupina v zložení Sagan, Bennett, Bauer, Rowe, Van Avermaet, Andersen, Naesen, Stuyven, Trentin, Mežgec, Devenyns, Arndt. Táto skupina mohla byť relatívne kľudná keďže pelotón spomalil a náskok narástol na 2 minúty. Bennett sa potešil keď prežil strmé stúpania, počas ktorých sa držal zadného kolesa Sagana.

V závere etapy sa naskytol vhodný moment na útok, ktorý využil Kragh Andersen zo Sunwebu a pätnásť kilometrov pred cieľom sa vzdialil vedúcej skupine. V druhej skupine sa nespolupracovalo a práve to nahrávalo do karát Soren Kragh Andersenovi, ktorý si mohol vychutnať posledné kilometre a prísť si po víťazstvo. V šprinte druhej skupiny sa presadili Luka Mežgec a Jasper Stuyven. S malým odstupom došli do cieľa Bennett, Sagan, Trentin a presne v takomto poradí preťali pásku.

Vyjadrenie Sagana, Bennetta a Andersena:

  • Sagan: "Snažil som sa každým spôsobom vyhrať etapu a opäť mi výborne pomáhali kolegovia. Keď sme zaútočili tridsať kilometrov pred cieľom, naša skupina sa rozrástla na dvanásť jazdcov a viaceré tímy mali v nej dvoch cyklistov. Bolo pre mňa nemožné reagovať na všetky útoky. Nechal som na trati všetko, nevzdávam sa a budem chcieť vyhrať v Paríži." 
  • Bennett: "Vedel som, že ma čaká náročná etapa, doslova nebezpečná, a bol som nastavený, aby som zostal mentálne silný. Snažil som sa celý deň strážiť si Petra a takto presne som sa správal na trati. Musím poďakovať mojim kolegom, ktorí ma dostali na čelo pretekov v správnom čase. Teším sa, že na posledné etapy nabehnem v zelenom drese."
  • Andersen: "Nemôžem tomu uveriť, že som vyhral dve etapy na Tour. Na konci som musel kričať do vysielačky, čím mám naozaj taký veľký náskok. Keď som sa ocitol v silnej skupine na čele pretekov, premýšľal som, ako porazím takýchto skvelých jazdcov. Po útoku Trentina som bol na limite, ale potom som očakával, že všetci zastanú a že to bude dobré miesto na útok."

20.etapa: Pogačar dokázal nemožné !

Na programe bola posledná etapa kde sa dalo zabojovať o zmenu v celkovom poradí. Každý mal za najväčšieho favorita Rogliča, keďže jeho časovkárske kvality sú veľmi dobre známe. Časovka mala nezvyčajné parametre, ktoré boli 36km a 960 výškových metrov. 

Rozhodujúci súboj sa odohrával medzi Tadejom Pogačarom a Rogličom. Po štarte Pogačara sa jeho strata na Rogliča zmenšovala a mala hodnotu okolo 30 sekúnd. Pred kopcom La Planche vymenili časovkárske špeciály za cestné bicykle Pogačar aj Roglič. Vydarenejší pokus o výmenu sme sledovali u Pogačara a možno to bol moment kedy sa Roglič zlomil a naberal sekundy. Sebavedomie Pogačara stúpalo tak ako jeho tempo. V závere sme mohli sledovať Pogačarove neskutočné tempo, ktoré mu zaobstaralo necelé 2 minúty na Rolgiča, a to znamená, že mladý Tadej Pogačar sa stal celkovým víťazom Tour de France, víťazom vrchárskej súťaže o bodkovaný dres a víťazom v súťaži o najlepšieho pretekára do 25 rokov (T. Pogačar mal v tento deň ešte len 21 rokov poznámka redakcie).

Slovenský cyklista v dnešnej časovke šetril a pripravoval sa na zajtrajší šprint v Paríži.

Vyjadrenie víťaza TDF Tadeja Pogačara a druhého muža Primoža Rogliča: 

  1. Pogačar: "Snívam. Chcel som raz vyhrať Tour a môj sen sa stal skutočnosťou. Neviem, čo mám na to povedať. Tento úspech nie je iba môj, ale celého tímu. Prezreli sme si trasu časovky a poznal som každú zákrutu. Presne som vedel, kde mám zrýchliť, a napokon som to zvládol. Na rovinatej časti som počúval pokyny z vysielačky, ale na kopci som nič nepočul, lebo diváci boli veľmi hluční. Kopec som veľmi dobre poznal a išiel som jednoducho naplno."
  2. Roglič: "Stalo sa len to, že som nemal dostatočnú silu. Stále viac a viac som prichádzal o energiu, ktorú som potreboval. Ale bojoval som až do konca. Uvidím, ako to zvládnem. V každom prípade máme stále peknú pozíciu v GC a musíme si z toho zobrať len pozitíva."