TDF2020: #9 Roglič v žltom drese!

V dnešnej etape sa objavili 2 náročné stúpania, ktoré mohli narobiť problémy nejednému jazdcovi. Boli to stúpania Col de la Hourcère a Col de la Marie Blanque. Už od začiatku sa nahodilo veľmi vysoké tempo. Veľa tímov chcelo vytvoriť únik, no neúspešne, a tak sa čakalo na prvý kratší kopček. Vedúca skupina sa nevytvorila ani 30km po štarte, no takéto vysoké tempo sa stalo osudným napr. Fabiovi Aruovi. 

Na prvom ťažkom kopci sa odtrhlo viacero šprintérov a medzi nimi bol aj Peťo Sagan. Neďaleko pred hlavným poľom sa vytvorila skupina jazdcov, kde figuroval aj Martínez, Verona alebo Schachmann. K útočiacim jazdcom sa pridal aj Bauke Mollema, ktorý sa nachádzal na 14. mieste v klasifikácii, preto tím Jumbo - Visma nemohol spomaliť.

Na úplnom čele sa nakoniec usadil Marc Hirschi (Sunweb) a za ním jazdili Lennard Kämna (Bora), David Gaudu, Sebastian Reichenbach (obaja FDJ), Warren Barguil (Arkéa), Jonathan Castroviejo (Ineos), Daniel Martínez (EF Pro) a Davide Formolo (UAE Emirates). V zjazde z Col de la Hourcère si Hirshi vybudoval ešte väčší náskok a pelotón zatiaľ kontrolovala zostava Jumbo-Visma. Na Col du Soudet si udržal vedenie Hirschi a jeho náskok pred druhou skupinou narástol na dve minúty. 

Tím Jumbo-Visma začal tlačiť na súperov vysokým tempom. Roglič vedel, že ak chce v tejto etape niečo dosiahnuť, musí útočiť na prudkých strmých kopcoch. Vyše dva kilometre pred vrcholom Col de Marie Blanque zrýchlil Pogačar. Tesne pred vrcholom bol chytený a po bonusové sekundy si prišiel Roglič. S malou stratou pokračovali Porte, Bardet, Urán, Mollema, Martin, Quintana a Bernal. 

Hirshi bol dnes chytený 1700m pred páskou. V šprinte mal najviac síl Pogačar, ktorý si poradil aj s Rogličom a spomínaným Hirshom. Čo je ale dôležitejšie Adam Yates prišiel so stratou 55 sekúnd, a tak stráca žltý dres v prospech Rogliča

Vyjadrenie víťaza dnešnej etapy: "Je naozaj šialené po takom náročnom dni vybojovať víťazstvo. Chcel som získať čo najviac času v klasifikácii, ale na poslednom kilometri som si povedal, že za výhru sú bonusové sekundy, tak som sa maximálne zameral na šprint. Môžem byť spokojný s priebehom pretekov. V jednej etape sa síce stala chybička, ale posledné dva dni dopadli výborne."

Toto bol koniec prvého týždňa Starej dámy kde sa toho udialo viac než dosť. Vypadli nám viaceré známe mená. Peter Sagan je stále v nerozhodnom boji o zelený dres. O žltom sa bude rozhodovať možno už druhom týždni, kde pretekári zamieria do Pyrenejí so strmými kopcami a dojazdmi. Máme sa na čo tešiť.