TDF2020: #8 Z úniku vyhral Nans Peters, silný bol aj Roglič

Dnes čakala jazdcov vskutku ťažká horská etapa s parametrami 141km a 3800 výškovými metrami. Po štarte sa na čele podľa očakávaní vytvoril únik, kde boli zakomponované celky ako  Ag2r, CCC alebo Sunweb. V balíku sa začal objavovať Peter Sagan, no na čele jazdil aj Sam Bennett. Po niekoľkých ďalších útokoch sa na čele usadilo 13 jazdcov. Vo vedúcej skupine sa nachádzali Benoit Cosnefroy, Nans Peters (obaja Ag2r), Ilnur Zakarin (CCC), Michael Morkov (Deceuninck - Quick-Step), Neilson Powless (EF Pro), Carlos Verona (Movistar), Toms Skujinš (Trek-Segrafredo), Soren Kragh Andersen (Sunweb), Ben Hermans (Israel Start-Up), Kevin Reza, Quentin Pacher (obaja B&B Hotels), Fabien Grellier a Jérôme Cousin (obaja Total Direct Energie). Pelotón zatiaľ kontroloval Mitchelton – Scott, ktorý zvolil pokojné tempo. Nemali dôvod sťahovať únik, keďže najvyššie z celkovej klasifikácie tam bol Ilnur Zakarin so stratou 16:39 min. 

Na rýchlostnej prémii si z hlavného poľa odniesol 2 body Sam Bennett, ktorý stiahol stratu na Petra Sagana na 7 bodov. Sagan vyrazil z pelotónu ako prvý aby zaskočil súper, no neúspešne, a tak si z tejto prémie neodniesol nič. 

Na stúpaní Col de Menté si po body do vrchárskej súťaže prišiel Benoit Cosnefroy. Na Tour však končí európsky šampión Giacomo Nizzolo (NTT), ktorého trápili zdravotné problémy, najmä zranenie kolena. Pád neobišiel ani Romaina Bardeta, ktorý si zranil lakeť. 

Stúpanie Col de Peyresourde dnes rozhodovalo o víťazovi etapy. Do poslednej bitky tohto dňa nastúpil Zakarin a Peters. Z kopca dolu pred samotným stúpaním si Peters vybudoval 30 sekundový náskok pred Zakarinom, ktorému zjazdy nechutia. Medzitým sa v pelotóne odohrávala ešte väčšia bitka. Najprv začal útočiť Dumolin, neskôr Pogačar a nakoniec sa vytvorila skupina kde bol aj Bernal, Roglič, Urán, Lopez a ďalší. 

Následovalo posledné klesanie tohto dňa. Etapu vyhral Nans Peters a v celkovom poradí sa tiež nič nezmenilo. Na Yatesa však stráca Roglič iba 3 sekundy, stačí iba malá chyba a bude sa prezliekať. Peter Sagan sa zameriaval iba na rýchlostnú prémiu, kde ho však strážil Bennett. 

Vyjadrenie víťaza po etape: "Je to šialené a nemôžem tomu uveriť. Vždy som chcel vyhrať etapu na Tour a teraz sa mi to podarilo. Zakarin bol na poslednom silnejší ako ja, ale urobil som, čo bolo v mojich silách. Stále som si opakoval, že som silnejší a lepší. Naozaj som vydal zo seba na tom kopci úplne všetko. Diváci boli na konci perfektní a dodávali mi energiu."