TDF2020: #7 Sagan je späť v zelenom, Bernal v bielom

V etape s poradovým číslom 7. si na svoje mohli prísť šprintérske tímy. Jej parametre siahali na hodnoty 168 kilometrov a 2000 výškových metrov. Hneď po ostrom štarte vyrazil dopredu bodkovaný Benoít Cosnefroy (AG2R La Mondiale). K nemu sa pripojil aj Michael Schär (CCC), no v pelotóne začala úradovať Bora, ktorá chcela zabezpečiť rýchlostnú prémiu pre Sagana. Takéto tempo však z pelotónu odtrhlo Benneta, Vivianiho, Ewana, Pedersena a Nizzola. 

Bora sa blížila k rýchlostnej prémii, no šprint otvoril Matteo Trentin, ktorý získal 20 bodov s tesným náskokom pred Saganom. Aj keď Peter Sagan nezískal plný počet bodov, vrátil sa späť do zeleného dresu. Sam Bennett bol medzitým vzadu so stratou okolo dvoch minút a tak sa pre Sagana, Coquarda, Trentina či Van Aerta otvorila šanca na jedinečný etapový triumf.

Pre dva body na prvej horskej prémii si prišiel Thomas de Gendt (Lotto Soudal), ktorý sa do pelotónu nevrátil a vsadil na sólový únik. V druhej skupinke začal ťahať aj Bennett so snahou vrátiť sa späť do pelotónu, no neúspešne. Po tomto momente slovenský fanúšikovia začali tušiť, že dnes bude Peťo opäť zelený.

V dnešnej etape sa nachádzali iba chabé horské prémie so ziskom od jedného do troch bodov, preto sa dianie vyvíjalo okolo šprintérov. Na zemi však skončil Hugo Hofstetter (Israel Start-Up Nation) a Marc Soler (Movistar). Pád sa zaobišiel bez vážnejších zranení, a tak obidvaja pokračujú v závode. V pelotóne sa po dlhšom čase začali objavovať celky ako Jumbo-Visma a INEOS. Po nástupe druhého menovaného tímu začal náskok De Gendta rapídne klesať až napokon zmizol. 

Defekt postihol Richarda Carapaza (INEOS), preto sa tímoví jazdci stiahli z čela pretekov a šli mu na pomoc. Etapu vyhral Van Aert, druhý skončil Edvald Boasson Hagen a tretí sa bol Bryan Coquard. Peter Sagan bol dnes zablokovaný a etapu dokončil na 13. mieste. Čo je však potešujúce bol fakt, že v boji o zelený dres vedie s náskokom 9 bodov na Bennetta.

Každou etapou sa posúvame o krok bližšie k Pyrenejám. Zmení sa poradie v boji o žltý dres v tomto pretekovom bloku, alebo sa to podarí Yatesovi udržať žltý dres až do Álp ?