TDF2020: #6 Lutsenko dominoval v úniku, Yates naďalej v žltom

V dnešnej etape sa očakávala aktivita zo strany momentálne žltého tímu Mitchelton – Scott. Hlavnou úlohou bolo, aby sa do úniku nedostali jazdci, ktorý by mohli ohroziť Yatesa. 

Predpoklady sa naplnili a hneď po štarte sa začal tvoriť únik. Do úniku sa dostali Nicolas Roche (Sunweb), Neilson Powless (EF Pro), Edvald Boasson Hagen (NTT), Daniel Oss (Bora-hansgrohe), Rémi Cavagna (Deceuninck - Quick-Step), Greg Van Avermaet (CCC), Jesus Herrada (Cofidis) a Alexej Lutsenko (Astana). Práve Van Avermaet prinútil jazdcov tímu Mitchelton – Scott pracovať, keďže strácal na Yatesa iba 3 min a 17 sekúnd.

Za tento tím sa zoradili aj pretekári z tímov ako INEOS a Jumbo-Visma, keďže dnes mali šancu byť žltý. V celkovom poradí strácal Roglič len 3 sekundy, Bernalova strata siahala na hodnotu 13 sekúnd. V polovici etapy jazdci narazili na rýchlostnú prémiu, kde dopredu z pelotónu nečakane vyrazil Roger Kluge (Lotto-Soudal) za ziskom 7 bodov. Peter Sagan dnes získal 3 body a skončil za Bennettom preto jeho strata narástla na 12 bodov.

Na kopci Cap de Coste si po body do vrchárskej súťaže prišiel Nicolas Roche. Na tomto kopci sa z pelotónu oddelili šprintéri, ktorí šetria sily na zajtrajší hromadný dojazd. Medzi odpadlíkmi bol napr. Bennett a Bol. Sagan sa oddelil až na kopci Col des Mourèzes, kde pelotón viedla zostava tímu INEOS. Únik stále držal náskok, no tentokrát na hodnote troch minút. 

Prichádza záverečné stúpanie tohto dňa a na jeho začiatku hneď z úniku vypadávajú Oss s Hagenom. Po útoku zo strany Powlessa sa únik definitívne rozdelil a na čele zostali Roche, Avermaet, Powless a Lutsenko. Posledný dvaja menovaný predviedli zrýchlenie, ktoré sa stalo osudným zvyšku úniku. V závere etapy bol však vytrvalejší Lutsenko a do cieľa prišiel s náskokom 55 sekúnd pred Herradom. Tretí skončil Van Avermaet. 

Vyjadrenie Lutsenka po etape: "Je to najdôležitejšie víťazstvo v mojej kariére, lebo Tour sú najväčšie preteky na svete. Tvrdo som pracoval, aby som vyhral. Stavili sme na túto etapu a boli sme dohodnutí s tímom, že pôjdem do úniku. V klasifikácii som stratil dosť času a vedel som, že balík ma pustí dopredu. Sústredil som sa na záverečný kopec a najťažšie úseky, kde som dokázal zrýchliť a ostatným utiecť. Je to fantastický pocit."

V dnešnej etape jazdci na celkové poradie nevyužili možnosť navýšenia náskoku na poslednom kopci. Tím Mitchelton – Scott ubránil žltý dres a taktiež šetrí sily do posledného týždňa. Peter Sagan sa opäť zameral na rýchlostnú prémiu kde jeho strata mierne narástla. Je však pripravený bojovať v zajtrajšej šprintérskej etape, kde sa budú získavať dôležité body?