TDF2020: #4 Roglič vo svojej koži

V 4.etape Tour de France sa pretekári stále nachádzajú na kopcovitom juhovýchode krajiny. Organizátori toho využili a na dnešok pripravili etapu s parametrami 160 kilometrov a 3186 nastúpaných metrov.

Počasie dnes prialo a Peter Sagan sa po 126-krát obliekol do zeleného dresu. Vývoj etapy začal tak ako včera. Na čele sa vytvorila skupina šiestich jazdcov, Nils Politt, Krists Neilands (obaja Israel Start-Up), Alexis Vuillermoz (Ag2r), Tiesj Benoot (Sunweb), Mathieu Burgaudeau (Total Direct Energie) a Quentin Pacher (B&B Hotels). Pelotón opäť kontroloval tím Deceuninck - Quick-Step. Z úniku ich zaujímal len jeden človek, a to Alexis Vuillermoz (Ag2r), ktorý v poradí strácal necelé štyri minúty na Alaphilippa. Postupne sa na čelo začali posúvať celky ako Jumbo-Visma a UAE Emirates, keďže práve UAE Emirates mal v úniku svojho čierneho koňa Tadeja Pogačara, ktorý nemá problém so šprintom do kopca. 

Na rýchlostnej prémii bol najrýchlejší Nils Politt. Pelotónu teda ostalo deväť bodov, ktoré získal Sam Bennett, Peter Sagan získal štyri body. Medzi Bennettom a Saganom však vznikol problém v podobe rovnakého počtu bodov v boji o zelený dres. Zelený bude zajtra ten, kto v sa tejto etape lepšie umiestnil. V tomto smere má jasne navrch slovenský cyklista.

Na pretekárov čakali dve horské prémie. V oboch sa do úniku pustil Quentin Pacher. Vedúca skupina na týchto stúpaniach disponovala náskokom v podobe troch minút a tak sa rozhodol zaútočiť  Nils Politt, no neúspešne. V pelotóne pracoval stále Quick-Step s cieľom vytvoriť tlak na únik. 

Po tretej horskej prémii kde bodoval opäť Pacher, nasledoval zjazd kde spadol Tiesj Benoot. Narazil do zvodidiel a jeho bicykel sa rozbil, no on bol v poriadku. Pred predposlednou horskou prémiou znovu zaútočil Nils Politt, kde vyčerpal všetku svoju energiu. Strata pelotónu, v ktorom už nefiguroval Peter Sagan sa stiahla na 90 sekúnd. 

Blížil sa záver, utečenci boli späť v balíku a na čelo sa vysunuli zástupcovia tímu Astana, Jumbo-Visma, Árkea alebo UAE Emirates. Na cieľoví kopec Orcières-Merlette dorazila početná skupina, ktorá mala na začiatku kľudné tempo. Po nejakých aktivitách tímov UAE Emirates a Mitchelton – Scott sa prezradilo, že Pogačar s Yatesom sa cítia veľmi dobre. Na čelo sa dostali aj jazdci z tímu INEOS a to nasvedčovalo tomu, že sa bude rozhodovať v posledných metroch. Nakoniec si s Tadejom Pogačarom a Guillaumom Martinom poradil Primož Roglič, ktorý sa stal víťazom dnešnej etapy. 

Dnes sme mohli vidieť boj o zelený dres kde sa body oň vyrovnali medzi Saganom a Bennettom. Julian Alaphilippe sa na pódium nedostal, no žltý dres ubránil. Zajtrajšia etapa má zvlnený profi, a tak sa čaká hromadný dojazd. Oddýchnu si v tejto etapy pretekári, alebo to bude boj až do konca ?