TDF2020: #2 Žltý dres ovládol Alaphilippe, Sagan sa ocitol v úniku

Hneď v druhej etape Tour de France na pretekárov čakala horská skúška s parametrami 186 kilometrov a 4050 nastúpaných metrov. Po včerajších pádoch na Tour de France ju opustili John Degenkolb a Philippe Gilbert, ktorý si zlomil jabĺčko v kolene. Za spomenutie stojí aj zlomenina rebra jeho tímového kolegu Woeta Poelsa.

Po štarte sa vpredu vybudoval únik spolu s Petrom Saganom, ktorý bojoval s Matteom Trentinom na rýchlostnej prémii o cenné body do bodovacej súťaže. Trentin získal 20 bodov a po tejto prémii sa vrátil späť do pelotónu. Peter Sagan sa dnes naopak ocitol v zelenom drese aj napriek tretej priečke v bodovačke, keďže dvaja súperi, ktorí boli pred ním, mali na sebe žltý a biely dres.

Situácia v pelotóne bola zatiaľ kľudná. Čelo balíka sa rozhodli kontrolovať UAE Emirates až na vrchol stúpania Col de la Colmiane. Tam sa ale nachádzala prémia o vrchárske body kde vyše kilometer pred vrcholom zaútočil Benoit Cosnefroy. Nasledovali ho Perez, Gogl a Asgreen, ktorí na vrchole tiež bodovali. Peter Sagan na tieto zrýchlenia nedokázal reagovať, a tak si šiel na vrchol svojím tempom. Pelotón strácal dve minúty a pred vrcholom začali mierne zaostávať niektorí jazdci, ktorí vo včerajšej etape spadli. Vzadu sa nachádzali Ewan, Nizzolo, Calmejane alebo De Gendt. 

Nasledovalo stúpanie Col de Turini, kde sa objavili aj prudšie sklony. Po troch kilometroch v kopci mal Peter Sagan menšie problémy, no stále sa dokázal udržať na čele pretekov. Balík znovu ťahal UAE Emirates, Alexander Kristoff sa prepadol do druhej časti pelotónu, a tak sa napokon tím UAE Emirates stiahol. Na 10-percentných sklonoch potom Peter Sagan opustil vedúcu skupinu a pripojil sa ku Kristoffovi. Stúpanie napokon ovládol Perez, druhý skončil Cosnefroy, čo znamenalo rovnaký počet bodov vo vrchárskej súťaži.

Záverečné stúpania etapy sa stali rozhodujúce. Neúspešné útoky sa odohrali aj na stúpani Col d´Eze, kde sa pokúsil zaútočiť tím EF Pro Cycling. Útokom však nedali šancu jazdci z tímu Deceuninck - Quick-Step.

V nasledujúcom klesaní sa na zemi ocitol Daniel Martínez (EF Pro), ktorý je aktuálny víťaz Critérium du Dauphiné. Poslednou prekážkou bol kopec Col des Quatre Chemins. Na dlhý útok sa vybral Julian Alaphilippe a po krátkom čase sa k nemu pridali aj Marc Hirschi a Adam Yates, ktorý získal na vrchole stúpania osem bonusových sekúnd. Čelo balíka si na starosť vzal tím INEOS a Astana. Spomínaná trojka sa takto dostala až 150m pred cieľovú pásku, kde mal najviac síl Julian Alaphilippe a obliekol sa do žltého. 

Peter Sagan sa po dnešnej etape ocitol na 82. priečke v celkovej klasfikácii so stratou 17 minút na vedúceho Alaphillippa. Etapu dokončil na 108. mieste. Úlohu si však splnil a získal cenné body v boji o zelený dres. V celkovom poradí sa na čelo pomaly ale isto dostávajú jazdci z tímu INEOS, ako napr. Egan Bernal a Richard Carapaz so stratou 17 sekúnd. Zajtrajšia etapa bude mať kopcovitý charakter, kde sa opäť prejavia kvality jazdcov na celkové poradie. Vymení sa žltý dres a podarí sa Saganovi opäť získať body na ten zelený ?