TDF2020: #18 Etapu ovládol INEOS, celkové poradie sa nezmenilo

V poslednej horskej etape na týchto pretekoch sa očakávali útoky od celkov, ktoré bojujú o celkové poradie. Tempo mal v úmysle kontrolovať tím Jumbo-Visma. Etapa mala parametre 171 kilometrov a 4983 výškových metrov. Finálny vrchársky súboj sa mal odohrať na strmom stúpaní Plateau des Glières. Včera nesplnil časový limit Jens Debusschere, ktorý sa obetoval pre Bryana Coquarda a na pretekoch končí aj Mikel Nieve, ktorého stále trápili bolesti po páde. 

Rýchlostná prémia bola umiestnená už 14 kilometrov po štarte, preto sa neočakávalo vytvorenie úniku. Skúšať to ale začali De Gendt, Edet, Cataldo, Neilands, ktorí pritiahli aj ďalších jazdcov a nakoniec sa odtrhla skupina 30 jazdcov spolu s P.Saganom a Samom Bennettom. Na prémii sa stretli ako obyčajne traja najväčší rivali Sagan, Bennett a Trentin. 20 bodov získal Bennett pred Trentinom a Saganom, ktorý stráca na Bennetta po dnešnej etape 52 bodov. Na Sagana sa však doťahuje Trentin, ktorý naopak svoju stratu znížil na 11 bodov.

Peloton po prémii začal viesť tím B&B Hotels. Snaha úniku však bola veľká a náskok pred balíkom narástol na niečo cez 1 minútu. Únik stále obsahoval 32 jazdcov, no to sa malo okresať už po prvom stúpaní Cormet de Roselend. Na čele sa pohybovali hlavne Castroviejo, Carapaz, Kwiatkowski, Van Baarle (všetci Ineos), Arndt, Hirschi, Andersen, Roche (všetci Sunweb), Cataldo, Oliveira, Rojas, Verona (všetci Movistar), Bennett, Jungels (obaja Deceuninck - Quick-Step).

Na začiatku stúpania začal útočiť INEOS, ktorý chcel dostať dopredu Carapaza. INEOS myslel na etapový triumf, no v neposlednom rade aj na vrchársky dres, od ktorého bol Carapaz neďaleko. Útoky pokrýval aj tím Sunweb a nebezpečný sa pre Carapaza mohol stať Marc Hirshi. Tempo úniku bolo vysoké, dôsledkom čoho opustil skupinu De Gendt a aj Sagan. Na vrchole stúpania získal 10 bodov Hirshi, ktorý porazil Carapaza. Brejk mal zatiaľ náskok vyše dvoch minút. 

Na ďalšom kopci Col des Saisies vedúca pätica nezlomila odpor prenasledovateľov. Jumbo - Visma po krátkom odpočinku zvýšil tempo, no na vedúcu skupinu strácal vyše 5 minút. Tretie hodnotené stúpanie bolo zaujímavejšie, keďže sa pred únikom vytvorila skupina s náskokom okolo 1 minúty v zložení Hirschi, Carapaz, Kwiatkowski a Bilbao. Peter Sagan sa zatiaľ prepadol do skupiny šprintérov za hlavným poľom. Na vrchole stúpania sa medzi sebou naťahovali Carapaz a Hirshi. Prvý útok Carapaza nevyšiel a tesne pred prémiou vyštartoval Hirshi, ktorý si opäť získal body do rebríčka o bodkovaný dres.

V klesaní z tohto stúpania sa stala katastrofa. V momente, kedy sa opisovali zjazdárske kvality Hirshiho, neodhadol jednu zo zákrut, spadol a celý sa doudieral. Hirshi sa nevzdával a naskočil späť na bicykel. INEOS sa chytil príležitosti a vytvoril väčšiu medzeru medzi nimi a Hirshim. V zjazde sa na vedúcu skupinu dokázal dolepiť Edet. Osamotený INEOS si vpredu zabezpečil plný počet bodov na prémii v nasledujúcom kopci Col des Aravis. V hlavnom poli sa šlo pokojne a nikto nevyzeral na to, že by chcel útočiť.

Na rozhodujúcom poslednom kopci nasadil ako zvyčajne tím Jumbo-Visma také tempo, aby nebolo možné útočiť. Z hlavnej skupiny vypadávali Valverde a Yates. V úniku ostali iba 3 jazdci a boli to Kwiatkowski, Carapaz a Bilbao, ktorý bol postupne slabší ako INEOS a zo skupiny odpadol. Na vrchole posledného stúpania zobral maximum bodov Carapaz, za ním ho nasledoval jeho tímový kolega. Z hlavného poľa sa pred vrcholom odohrali iba symbolické útoky no početná prevaha v podobe 5 jazdcov zo strany tímu Jumbo-Visma naháňala strach všetkým naokolo. 

V úplnom závere etapy sa na trati objavila zaujímavá pasáž, ktorá obsahovala štrkový podklad, na ktorý doplatil Porte v podobe defektu. Vedúca dvojica tímu INEOS si vybudovala dostatočný náskok na triumf v tejto etape. Otázne však bolo, kto získa víťazstvo, keďže ani jeden z nich ešte nevyhral etapu na Tour de France. Prémiové víťazstvo získal poľský cyklista, ktorý prešiel páskou v objatí tímového kolegu Carapaza. Hlavné pole finišovalo so stratou necelých 2 minút v zložení Roglič, Pogačar, López, Porte, Landa, Dumoulin, Mas.

Vyjadrenie víťaza etapy: "Nedokážem opísať, aký som vďačný celému tímu a Richardovi. Nikdy na tento deň nezabudnem. V cyklistike som už zažil mnoho pekných momentov, ale toto bolo jednoducho neuveriteľné. Na konci som mal husiu kožu. Obaja sme si posledné kilometre užili a zaslúžili sme si to. Posledné tri dni sme skúšali všetko, aby sme vyhrali etapu, a dnes sme ukázali najlepšie nohy. Bolo neuveriteľné, ako sme jazdili s Richardom."