TDF2020: #16 Kämna porazil Carapaza, favoriti neútočili

V prvej alpskej etape s parametrami 164km a 3877vm sa očakávala aktivita jazdcov hlavne z úniku, keďže profil tejto trasy bol viac než agresívny. Včera sa na Tour opäť robili testy na koronavírus. Pozitívny nebol nikto a na podujatie sa späť mohol vrátiť riaditeľ Christian Prudhomme, no na štarte nefiguroval Sergio Higuita, ktorý si po páde z predchádzajúcej etapy zlomil prsty na ruke.

Na prvom nebodovanom kopci dnešného dňa sa do úniku chceli dostať napr. Alaphilippe, Van Avermaet, Trentin, ale nebolo jednoduché odpútať sa od balíka. Dopredu sa chcel dostať aj Sagan, to sa mu nepodarilo, keďže ho prenasledoval jeho tieň Sam Bennett. Nakoniec sa však podarilo vytvoriť početnejšiu skupinu v zložení Alaphilippe, Hirschi, Schachmann, Kämna, Pinot, Carapaz, Soler alebo Lutsenko. Sagan tam stále chýbal a situáciu do svojich rúk vzala Bora, ktorá nasadila vysoké tempo na druhom, už bodovanom kopci s cieľom odtrhnúť Bennetta. Nemeckému celku to nevyšlo no svojou prácou dokázali stiahnuť stratu na vedúcu skupinu na 30 sekúnd. 

V pelotóne sa po všetkých nástupoch a po všetkom sťahovaní situácia upokojila. Hlavné slovo začal udávať tím Jumbo-Visma, a to znamenalo budovanie náskoku pre únik, ktorý si šiel po 20 bodov v rýchlostnej prémii. V úniku sa nachádzal Trentin, ktorý si o body zabojoval s Ossom, no nakoniec body získal a momentálne stráca na Sagana iba 15 bodov. Potencionálna hrozba v úniku bol J. Alaphilippe, ktorý disponuje skvelou výbušnosťou. To si všimli jazdci ako Carapaz, Verona, Reichenbach, Roche alebo Barguil a ich cieľom bolo odpárať Alaphilippa pred záverečným krátkym, no strmým finišom. 

Na kopci Col de Porte sa do vedúcej skupiny dostali Casper Pedersen, Tiesj Benoot (obaja Sunweb) a Pierre Rolland (B&B). Na vrchole stúpania získal 5 bodov Rolland, za ním sa držal aj Nicolas Roche.  V ďalšej prémii o vrchárske body na kopci Côte de Revel bol rozdiel medzi vedúcimi skupinami 25 sekúnd, ale Neilson Powless (EF Pro), Pavel Sivakov (Ineos), Romain Sicard (Total Direct Energie), Mikel Nieve (Mitchelton-Scott) a Simon Geschke (CCC) napokon rozšírili vedúcu skupinu na 23 jazdcov. Pred koncom tohto stúpania zaútočil Rolland a ukoristil si ďalších 5 bodov, čím vyrovnal počet bodov na Benoita Cosnefroya. 

Na rad prišlo záverečné stúpanie Montée de Saint-Nizier, v ktorom sa na čele pretekov odohrali útoky zo strany tímov INEOS, ktorí chceli dopredu vyslať Amadora. Účinkovať začal aj tím Sunweb, no len na čele skupiny. Medzitým pelotón opúšťa Egan Bernal a presúva sa do skupiny so šprintérmi. Na vrchole kopca si ako prvý po body prišiel Kämna a spolu s Carapazom si vybudovali náskok zvyškom poľa. 

Medzi týmito dvoma sa začal boj o etapu. Nasledovali nástupy, no takticky najlepší útok na odpáranie súpera predviedol práve Kämna. Z malého náskoku si dokázal získať 1:30min k dobru a skvelým spôsobom si prišiel po etapové prvenstvo. V závere využil svoje časovkárske schopnosti a odpáral Carapaza. V hlavnom poli sa šlo pokojne, keďže sa hlavný favoriti šetrili na zajtrajšiu kráľovskú etapu.

Vyjadrenie víťaza etapy: "Cítim sa výborne a bol to pre mňa úžasný deň. Od začiatku etapy to bol boj o vytvorenie úniku a keď som sa ocitol v takej silnej skupine, vedel som, že musím prísť do cieľa osamote. Na vrchole kľúčového kopca som videl, že Carapaz stráca rýchlosť a považoval som to za dobrý moment, aby som mu ušiel. Dotiahol som to až do cieľa a je to úľava nielen pre mňa, ale aj pre celý tím. V tomto roku som urobil veľký výkonnostný pokrok."