TDF2020: #15 Pogačar ukázal šprintérske kvality, Bernal zlyhal

V dnešnej etape sa objavil zatiaľ najťažší kopec, kde sa môže objaviť prvá vážna selekcia v celkovom poradí. V najlepšej forme sa doteraz ukázali Roglič a Pogačar. Egan Bernal musel na tomto kopci ukázať svoju výkonnosť ak chcel pomýšľať na celkový titul. Trať mala 174 kilometrov3700 výškových metrov. V boji sa dnes neobjavil Pierre Latour. Francúzsky jazdec spadol v prvej etape, silno si dotĺkol ľavú stranu tela, a bolesti sa postupom času len stupňovali.

Na začiatku etapy sa únik snažili vytvoriť Piere Rolland, vpredu bol Trentin a vyskúšal to aj Peter Sagan. Na Saganovom zadnom kolese však visel Bennett, ktorého prenasledoval aj Julian Alaphilippe, ale pokusy boli neúspešné. Až po rýchlostnú prémiu sa šlo výlučne po rovine, preto sa nebolo ľahké od pelotónu odpútať. Vpredu sa však napokon vytvorila skupina jazdcov v zložení Simon Geschke, Matteo Trentin (obaja CCC), Michael Gogl (NTT), Marco Marcato (UAE Emirates), Jesús Herrada (Cofidis), Niccolo Bonifazio (Total Direct Energie), Pierre Rolland (B&B Hotels) a Kévin Ledanois (Arkéa-Samsic), ale v balíku sa nespomalilo. Stratu sa snažili stiahnuť celky ako Mitchelton - Scott, EF Pro alebo Movistar, no situáciu už chcel upokojiť Jumbo - Visma. Tím EF Pro napokon prišiel o Sergia Higuitu, ktorý musel na podujatí skončiť po nezavinenom páde.

Na rýchlostnej prémii si po plný počet bodov prišiel Matteo Trentin, zapotil sa však proti Nicolovi Bonifaziovi. Čo je dôležitejšie, stratu na Petra Sagana stiahol na 35 bodov. Peter Sagan chcel prekvapiť Quick-Step, to sa však nepodarilo a momentálne stráca na Bennetta 45 bodov

Na začiatku prvého bodovaného stúpania si pre istotu vystúpili šprintéri ako Bennett, Ewan, Bol, Coquard a energiu na ďalšie dni šetril aj Alaphilippe, ktorý sa dnes nedostal do úniku. Po krátkej dobe to takto urobil aj Peter Sagan. Podstatné veci sa diali vpredu, kde na čelo úniku dorazili celky ako UAE Emirates a Bahrain McLaren. Napokon však únik rozdelil tím CCC. Po selekcii ostali vpredu iba Geschke, Rolland a Herrada. Najsilnejšie pôsobil práve Geschke a na tejto prémii získal plný počet bodov. V balíku tempo nasadil tím Jumbo-Visma, ktorému sa podarilo odpárať Richarda Carapaza a aj Amadora, čo nebolo dobré znamenie pre tím INEOS, od ktorého sa čakala najväčšia aktivita.

Na druhom bodovanom kopci sa podobný scenár opakoval, až na výnimku, že Jumbo-Visma dostala do ťažkostí Egana Bernala, odpadol aj Pavel Sivakov. Cieľ tohto celku bol jasný - unaviť najväčších favoritov na zisk titulu. To sa im podarilo. Stúpanie vyšli v zostave šiestich jazdcov a boli pripravený na záverečné stúpanie. Z úniku bodoval ako prvý na prémii Pierre Rolland.

Na poslednom stúpaní nasadil tím Jumbo-Visma také tempo, že únik bol chytený už 13km pred cieľom. Na konci pelotónu bojoval Quintana a čoskoro sa k nemu pridal aj Bernal. Ten vypadol zo skupiny, trápil sa až do konca, na pomoc mal dvoch kolegov. Vtedy Visma cítila veľkú šancu zbaviť sa hlavného konkurenta, preto ešte navýšila tempo. Postupom času strata Bernala narástla na hodnotu 3 minút. 600 metrov pred cieľom zaútočil Roglič s Pogačarom, no v závere sa ukázala šprintérska kvalita Pogačara, ktorý tesne poráža Rogliča. Tretí skončil Richie Porte, Bernal v závere vypustil a jeho strata narástla na 7 minút.

Vyjadrenie víťaza etapy (Tadej Pogarčar): "Mysleli sme si, že etapu vyhrá únik, preto sme mali v brejku nášho zástupcu. Jumbo - Visma však nasadil rýchle tempo a urobil z toho náročný deň. Boli na to výborne pripravení a z môjho pohľadu som nemal dôvod útočiť. Som rád, že som sa presadil v šprinte. Neviem, čo sa stalo Bernalovi, ale Jumbo - Visma nastavil tvrdé tempo a niektorí na to doplatili. Momentálne vyzerá Roglič ako nezastaviteľný, ale nikto nevie, čo sa môže stať počas troch týždňov. Dnes praskol Bernal, nabudúce môže aj Roglič."