TDF2020: #14 Sagan znížil manko na Bennetta

14. etapa na tohtoročnej Tour de France bola kopcovitá. Na pretekárov čakalo 191 kilometrov2650 výškových metrov. Na dnešnú etapu nenastúpil Romain Bardet, ktorý pri silnom náraze na zem utrpel otras mozgu. Na začiatku etapy sa klasicky vytvoril únik, no podstatnejšie bolo, že pelotón začala ovládať Bora. Úloha tohto celku bola jasná, zbaviť sa šprintérov a znížiť stratu P.Sagana na Bennetta.

Na prvej horskej prémii sa rozpútalo pekelné tempo zo strany spomínaného celku. Na aktivitu nemeckého tímu reagovali iba Trentin a Bennett. Po krátkom čase sa odpútali iba Sagan s kolegom Schachmannom a slovenský jazdec smeroval za pätnástimi bodmi na prémii. Bennett získal 10 bodov a tak Sagan stiahol stratu o 5 bodov

K opakovaným útokom dochádzalo aj na stúpaní Col du Béal, ktoré malo pravidelný sklon. Tempo opäť diktovala Bora a napokon sa tomuto tímu podarilo odpárať Bennetta. Strácal síce 20 sekúnd no na situáciu bol výborne pripravený v podobe štyroch tímových kolegov. Medzitým sa opäť oslabil celok  Ag2r, keď z pretekov odstúpil Pierre Latour. Na kopci Côte de Courreau sa k tímu Bora pridal celok CCC. Vzadu za hlavným poľom si stratu navyšovali Bennett, Bol a Kristoff, no pridať sa k nim šiel aj Caleb Ewan. 

Na najdlhšom stúpaní dnešného dňa sa pomaly vracal späť do balíka Stefan Küng a 80km pred cieľom bol chytený uháňajúcou Borou spolu so Saganom. Podarilo sa im dostať pod tlak Quick-Step, ktorý napokon zvesil nohy, a to otvorilo možnosť na etapový triumf Saganovi a spol. Do spolupráce s Borou sa zapojil celok CCC. Obidva tímy hnalo dopredu etapové víťazstvo a v neposlednom rade aj zníženie straty na Bennetta zo strany Bory.

V závere etapy sa veľa nastupovalo, no všetky útoky boli zachytené. Dopredu sa chceli dostať napr. Sagan, Hirshi, Avermaet alebo Thomas de Gendt a za ním aj Julian Alaphilippe. V úplnom závere sa podarilo nastúpiť aj Soren Kragh Andersenovi, ktorý dnes získal najväčšie víťazstvo etapy. Za ním došli Luka Mežgec a Simone Consonni. Peter Sagan obsadil štvrté miesto a znížil manko v bodovacej súťaži z pôvodných 66 bodov na 43 bodov.

Vyjadrenie víťaza etapy: "Prežívam to veľmi emotívne. Sníval som o tom, že vyhrám na Tour, ale nikdy nemôžete vedieť dopredu, či budete silnejší ako ostatní. Celý deň som mal naozaj dobré nohy, ale mal som obavy, či to bude stačiť na mojich súperov. Trvalo mi dho, kým som uveril sám sebe, že môžem uspieť aj na Tour."