TDF2020: #13 Roglič s Pogačarom ušli Bernalovi

Na programe bola horská etapa s parametrami 191 kilometrov a neuveriteľných 4450 výškových metrov. Záverečný kopec Pas de Peyro mohol narobiť väčšie rozdiely v celkovej klasifikácii. Na podujatí dnes nepokračoval Ilnur Zakarin, ktorý včera odstúpil kvôli zlomenine rebra. 

Na začiatku etapy sa dopredu chceli dostať hlavne vrchári, ktorí neobstáli v celkovej klasifikácii. Netrvalo dlho a po prvom nehodnotenom stúpaní sa vpredu nachádzali jazdci ako Alaphilippe, Martin, Cavagna, Geschke a Cosnefroy. O niečo vzadu sa v balíku odohrávali nástupy, ktoré chytali hlavne pretekári z tímu Jumbo-Visma. Potom ale prišlo prekvapenie v podobe úniku 14-člennej skupinky, v ktorej sa nachádzal aj Peter Sagan. Na pomoc mu prišli Soler, Izagirre, Sivakov, Molard, Trentin, Sicard, Coquard alebo Impey. 

Prichádzalo stúpanie prvej kategórie (Col de Ceyssat), na ktorom sa presadili hlavne jazdci z úniku. Na opačnej strane závodu vysoké tempo v hlavej skupine odpáralo P.Sagana a B. Coquarda.  Druhá skupina, kde jazdili aj výborní vrchári ako Sivakov, Pinot, Barguil, Martínez strácali minútu a ďaleko nebol ani hlavný balík. Na vrchole stúpania sa v závere  presadil Geschke.  Za ním sa pohybovala skupina vrchárov, no ostatných odpadlíkov pohltila Jumbo-Visma, ktorá na tomto stúpaní nasadila veľmi vysoké tempo. 

Takýto scenár sa odohrával spočiatku aj na ďalšom hodnotenom stúpaní, no po krátkej chvíli sa potešili jazdci z úniku, keďže v pelotóne sa výrazne zvoľnilo. Do balíka sa späť dostali dokonca aj šprintéri a únik si mohol užívať náskok niečo okolo 6 minút. 

Po rýchlostnej prémii, kde všetky body zozbierali jazdci z úniku a ako prvý ich získal J. Alaphilippe, spadol v zjazde Romain Bardet, ťažko sa dvíhal zo zeme a vracal sa naspäť za pomoci všetkých kolegov. Na zemi sa ocitol aj Nairo Quintana a Bauke Mollema, holandský pretekár musel odstúpiť z pretekov. 

Na Col de Neronne sa rapídne zvýšilo tempo v balíku a doplatili na to Yates, G. Martin a Bardet. Na svedomí to mal tím INEOS, ktorý nasadil tak vysoké tempo, že v hlavnej skupine ostalo okolo 15 jazdcov. Vpredu sa však odohrával pekný súboj. Pomaly ale isto sa Martínez s Kämnom približovali k Schachmannovi, ktorý stúpal na tento kopec s náskokom okolo 32 sekúnd. Posledné 2 kilometre využil šancu Martínez a dostal sa k Schachmannovi spolu so spomínaným Kämnom. V závere bol najsilnejší Daniel Martínez po perfektnom výkone, keď si poradil s dvojicou tímu Bora.

Prvý jazdci boli v cieli no v hlavnej skupine sa začali odohrávať útoky zo strany Rogliča a Pogačara. Slovinská dvojka narobila problémy hlavne Bernalovi, ktorému robili problémy strmé pasáže, na ktorých by mal napopak dominovať. Na Rogliča stráca Bernal ďalších 37 sekúnd a zdá sa, že sa začína skutočný boj o žltý dres. 

Vyjadrenie víťaza po etape: "Po Dauphiné som sa cítil veľmi dobre, pred Tour som sa zotavil, ale na začiatku Starej dámy som spadol, čo ma dosť zasiahlo po psychickej stránke. Potom som získal väčšiu časovú stratu, aby som mohol útočiť v horách a v etapách, ktoré mi vyhovujú. Dnes sa mi to podarilo. Na konci som tvrdo pracoval, hoci som mal proti sebe dvoch súperov. Vedel som, že mám viac energie ako oni, preto som v šprinte vyhral."