TDF2020: #12 Na najdlhšej etape zničil súperov Hirshi

V najdlhšej etape na TDF si pretekári užili 218 kilometrov s prevýšením 3400 metrov. Trať bola vhodná hlavne pre klasikárov ako je napríklad aj Peter Sagan, keďže sa tam nachádzali krátke strmé kopce, ktoré by mohli dopomôcť k úniku. Vo včerajšej etape si zlomil kľúčnu kosť, zápästie a utrpel tržné rany na tvári Ion Izagirre, ktorý oslabil vrchársku zostavu Astany. V neutrálnej zóne sa na zemi ocitol Ilnur Zakarin, ktorý si zlomil rebro a po nejakom čase, ktorý strávil na bicykli sa rozhodol nastúpiť do vozidla a Tour ukončiť.

Po odštartovaní etapy sa chceli dopredu dostať jazdci ako Trentin, Pedersen a v jednom momente vyrazil dopredu aj Peter Sagan, no na to už reagoval Sam Bennett. Napokon sa však nenápadne vzdialila skupina, ktorá bola v zložení Imanol Erviti (Movistar), LL Sánchez (Astana), Nils Politt (Israel Start-Up) a Max Walscheid (NTT). 

Na rýchlostnej prémii sa po prechode úniku zvýšilo 9 bodov, o ktoré mal postarané Sam Bennett kde mu šprint rozbehol Morkov. Sagan na tejto prémii získal 7 bodov a jeho strata na Bennetta narástla na hodnotu 70 bodov. 

Na kopci Côte de la Croix du Pey začala navyšovať tempo Bora. To narobilo problémy šprintérom, ktorý sa pomaly odpájali z hlavného poľa, no vpredu sa začala formovať skupina jazdcov kde bol napr. Schachmann, Hirschi, Andersen, Benoot, Pacher. Nasledovalo ďalšie stúpanie názvom Suc au May, kde na sólový únik vsadil Marc Hirschi. Na vrchole tohto stúpania mal náskok 25 sekúnd na Solera so Schachmannom. 

Na čele pretekov sa už neodohralo nič a Hirshi si konečne prišiel po svoje prvé profesionálne víťazstvo. V druhej skupiny sa presadil na konci Pierre Rolland, tretí skončil Kragh Andersen. Sagan finišoval v hlavnom poli, kde dokázal poraziť Grega van Avermaeta. Za 13.miesto získal štyri body, čo znamená, že na Bennetta stráca v bodovačke po dnešnej etape 66 bodov

Vyjadrenie a pocity dnešného víťaza etapy: "Je to neuveriteľné. Dvakrát som bol tak blízko, preto som mal nejaké pochybnosti, či to dokážem dotiahnuť až do konca, lebo súperi neboli ďaleko. Moje predchádzajúce výkony mi však dodali sebavedomie a jednoducho som vedel, že nemôžem tretíkrát prísť o etapový triumf. Užil som si to až na poslednom kilometri. Je úžasné získať prvé víťazstvo v kariére na Tour de France."