TDF2020: #10 Prvá rovinatá etapa pripravila Sagana o zelený dres !

V prvej rovinatej etape na tejto Tour s parametrami 170km a 530 výškových metrov sa mohli ukázať  hlavne jazdci, ktorí bojujú o zelený dres. Dnes mohli získať pretekári až 70 bodov. Po pauze sa na Tour nevrátil Domenico Pozzovivo, ktorý sa počas prvého týždňa len trápil po páde v úvodnej etape. Počas voľna sa taktiež robili testy na koronavírus, kde mali pozitívnych ľudí v Ineose, Mitchelton-Scott, Ag2r, Cofidise a pozitívny bol dokonca aj samotný riaditeľ pretekov.

Po štarte sa na čele usadili dvaja jazdci a to Stefan Küng (Groupama-FDJ) a Michael Schär (CCC). Prvý menovaný sa už nemusí starať o Pinota, keďže nebojuje o celkové víťazstvo a tak sa rozhodol, že postraší súperov z úniku. V pelotóne nasadil svižné tempo Deceuninck - Quick-Step a Lotto - Soudal. Po nástupe bočného vetra, práci Sagana na čele a vysokému tempu sa podarilo skupinu utečencov chytiť. V pelotóne sa však odohral pád, kde skončil na zemi Gesink, Pedersen a Roche, ktorý vyzeralpo páde najhoršie. Pád pomohol rozdeliť pelotón a na pílu začali tlačiť celky ako Deceuninck - Quick-Step a UAE Emirates, potom prebral iniciatívu Jumbo – Visma. V prvej časti pelotónu sa na špici objavoval aj Sagan, naopak v druhej skupine sa nachádzali napr. Buchmann, Kwiatkowski, Castroviejo. Po zvoľnení vedúcej skupiny sa tieto dve časti spojili a opäť vzniká balík. 

Posledných 50km pred cieľom prišla na rad rýchlostná prémia, kde sa na čelo pelotónu snažili prepracovať Sagan, Trentin, Bennett a Coquard. Sagan si na tejto prémii navýšil bodový zisk na 9 bodov. Maximum bodov si odniesol Trentin. 

Prichádza časť etapy, kde sa pretekári dostávajú do silného bočného vetra, a tak sa na čelo posúvajú celky ako INEOS a Jumbo-Visma, aby ochránili svojich lídrov. Odohralo sa viacero pádov, no dôležité je, že na zemi skončil aj Alaphilippe, Valverde a López. 

Na záver etapy sa pripravoval aj Peter Sagan, ktorý na tom bol pozične veľmi dobre, avšak dnes mal silnejšie nohy Sam Bennett a Caleb Ewan, preto skončil Peťo tretí. Práve to umiestnenie mu vzalo zelený dres so stratou na Bennetta 24 bodov.

Vyjadrenie Sagana po etape: "Máme za sebou nervóznu etapu, v ktorej sa každý obával vetra. Takmer celý deň sa išlo v protivetre a miestami fúkal bočný vietor. Vo finále sa odohral chaotický šprint a Sam Bennett ukázal, že dokáže vyhrať etapu. Získal zelený dres, ale sme v polovici pretekov. Myslím si, že na trati je stále niekoľko dôležitých príležitostí, ako si ho zobrať späť."