TDF2020: #1 Prekvapenie v podaní Alexandra Kristoffa

V 1. etape Tour de France čakala na pretekárov trať vhodná pre šprintérov a klasikárov. Jej parametre siahali na hodnoty 156 km1660 výškových metrov

Po ostrom štarte si situáciu v pelotóne strážili tímy ako Lotto - Soudal, Deceuninck - Quick-Step a Jumbo - Visma, aby sa dopredu nedostala početná skupina. Ocitli sa tam iba traja jazdci, a to Michael Schär (CCC), Fabien Grellier (Total Direct Energie) a Cyril Gautier (B&B Hotels).

Po polhodine jazdy sa na trati objavili aj dažďové prehánky. Na čele pelotónu zatiaľ pracovali tímy Lotto - Soudal a Deceuninck - Quick-Step. V pelotóne nechýbal ani pád, v ktorom skončili na zemi Sam Bennett a Domenico Pozzovivo, no vyviazli bez zranení. Spadol aj Ben Hermans, ktorý debutoval na TdF. V ďalšom páde sa ocitol aj Pavel Sivakov (INEOS), ktorý zaostal za pelotónom s výraznou stratou. Neostal však bez zranenia, na rovine sa spojil s menšou skupinou a dostal sa späť do pelotónu.

Ako čas plynul, pred pretekárov sa postavila rýchlostná prémia, v ktorej získal najvyšší počet bodov Michael Schär. Peter Sagan získal 13 bodov, o ktoré bojoval s Matteom Trentinom. Vzadu sa však odohral znovu pád a objavil sa tam aj Mikel Nieve, David de la Cruz a Caleb Ewan (Lotto-Soudal).

Na druhej horskej prémii si bodkovaný dres vybojoval Michael Schär, únik bol zlikvidovaný a po tejto prémii sa na čelo pelotónu snažili dostať tímy, ktoré bojujú v celkovej klasifikácii. Na čelo sa dostala aj Astana, no na nešťastie spadol v zjazde ich líder Miguel López a hlavou narazil do značky. 

Zaujímavosťou tejto etapy bolo, že jej výsledný čas sa bude počítať už 3 kilometre pred cieľom. Presne na tomto mieste sa však odohral pád spolu s Thibautom Pinotom. Na čele závodu ostali už len šprintérske tímy kde nechýbal ani Van Aert. V dojazde však dominoval Alexander Kristoff, ktorý sa obliekol do žltého prvýkrát v živote. 

A čo dodať na záver ? Už v prvej etape Tour de France sa na zemi ocitli jazdci so šancou na zisk žltého dresu ako napr. Quintana, Porte, López, Pinot, no ocitol sa tam aj Alaphilippe s Georgom Bennettom. Pády taktiež ovplyvnili šprintérov ako je Caleb Ewan a Sam Bennett. Peter Sagan sa po dnešnom finiši ocitol na piatej priečke v celkovom poradí so stratou desiatich sekúnd. Neostáva nám nič iné ako čakať na ďalší vývoj Starej dámy.