POC Octal-X

S prilbou POC Octal-X jazdím a tým pádom ju aj v reálnych podmienkach testujem skutočne dlhodobo - už viac ako dva roky. Ide o vynikajúci pomer kvality, nízkej hmotnosti, priedušnosti a k tomu všetkému perfektne sedí na hlave. Vo vzájomnej kombinácii sa tieto vlastnosti prejavujú tak, že prilbu na hlave takmer necítite a či v nej jazdíte hodinu alebo päť, je celkom jedno.

Za tento kúsok musím poďakovať najlepšiemu cykloshopu na východe - BIGBIKE.sk, ktorý pre mňa prilbu zaobstaral.

Octal - X: základné informácie

Prilba disponuje EPS jadrom s optimalizovanou hustotou, výkonným ventilačným systémom, tvoreným pre POC typickými veľkými otvormi a ultraľahkým upínacím systémom. Unibody konštrukcia zvyšuje bezpečnosť a pevnosť prilby pri zachovaní nízkej hmotnosti. Výstelky Coolbest poskytujú komfort a zlepšujú termoreguláciu. Okrem toho prilba obsahuje reflexné prvky pre lepšiu viditeľnosť, POC fíčuru nazývanú Eye Garage pre odkladanie okuliarov a skenovateľný ICE tag, ktorý by mal pomôcť a zrýchliť identifikáciu a zisťovanie zdravotnej minulosti majiteľa aj v jeho prípadnom bezvedomí.

Prilba sa vyrába v troch veľkostiach (S - 50-56cm, M - 54-60cm, L - 56-62cm).
Hmotnosť prilby je 190g (vo veľkosti S) - 205g (veľkosť L)

Pre koho je prilba určená?

Primárne určenie verzie X je pre MTB a ideálne sa tak hodí na XC a maratóny. Osobne ju však používam aj na cestu, pretože verziu X v tomto ohľade nič neobmedzuje a na ceste poslúži rovnako dobre.

Ideálne sa hodí pre výkonnostných cyklistov a pretekárov, pre ktorých je podstatná okrem ochrany aj hmotnosť a ventilácia.

Ako prilba sedí a funguje?

Našťastie som zatiaľ nemal možnosť vyskúšať tú najdôležitejšiu funkciu (klopem na drevo), no na hlave prilba sedí perfektne. Veľmi oceňujem hlbšiu konštrukciu, vďaka ktorej nemám pocit, že prilba pri náraze zlezie z hlavy dole. Ventilácia je na veľmi vysokej úrovni a zatiaľ som nemal možnosť jazdiť v prilbe, ktorá by poskytovala lepšiu priedušnosť. Spolu s hmotnosťou ide o dve najväčšie prednosti prilby, ktoré z nej robia ideálneho spoločníka na dlhé výjazdy, tréningy a samozrejme preteky.

Nastavovanie a upínací mechanizmus

Upínací mechanizmus je naozaj minimalistický, no po viac ako dvoch rokoch môžem povedať, že ide o kvalitné a bezproblémové riešenie. V minulosti som na viacerých prilbách riešil problém s rozpadávajúcim sa uťahovacím mechanizmom. Pri Octale ani po dva a pol roku žiaden náznak problémov. Systém je bezúdržbový a aj po nespočetnom množstve výjazdov a pretekov v blate a prachu všetko funguje perfektne.

Na nastavenie veľkosti využíva Octal-X najjednoduchšie možné riešenie - klasický otočný mechanizmus, vďaka ktorému prilbu nasadíte na hlavu, otočíte malým kolieskom vzadu za temenom hlavy na požadovanú úroveň a je hotovo. Celý proces nezaberie viac ako 2 sekundy.

Vďaka spomínanej kvalite prevedenia si môžem dovoliť prilbu utiahnuť a polvoliť vždy ked si prilbu nasadzujem a následne keď ju dávam dole z hlavy. Prináša to vačší užívateľský komfort a nemusíte tak s prilbou pri nasadzovaní zápasiť.

Ako prilbu hodnotím?

Octal-X je pre mňa od začiatku veľmi príjemným prekvapením (v minulosti som nemal s prilbami POC žiadne skúsenosti). Rozhodne odporúčam každému, kto sa našiel v predchádzajúcich a môže si jej o niečo vyššiu cenu dovoliť.

Hmotnosť 4.5/5
Priedušnosť 4.5/5
Kvalita prevedenia 5/5
Cena 3/5